Jak vybrat odsavač par? 5 tipů, které vám pomohou s výběrem

Nechcete ve své kuchyni nežádoucí pachy a hledáte digestoř, která vás těchto nepříjemností zbaví, ale nevíte si rady s tím, jak vybrat odsavač par? Máme pro vás 5 tipů, jak vybrat odsavač par, který vám bude vyhovovat svým typem, výkonností, nízkou hlučností a rady ohledně toho, na jaké aspekty si dát pozor při jeho montáži. Tyto tipy nejsou jen pro ty, kteří hledají digestoř na míru, ale také pro ty, kteří chtějí mít přehled ohledně technologie odsavačů par.

digestor4

1. Kupte si takový typ digestoře, který vám bude nejvíce vyhovovat

Jak vybrat odsavač par v tom nejlepším provedení, které bude vyhovovat mojí kuchyni? Jedna z oblíbených variant je vestavná digestoř, kdy se odtah propojí s horní částí skříňky. Pokud si takový odsavač pořídíte, musíte počítat s tím, že bude nutné k tomu uzpůsobit kuchyňskou linku.

Dále je možné pořídit klasičtější variantu - podvěsnou digestoř, která je zároveň funkční a slouží také jako designový prvek. Pro prostorné kuchyně se nejlépe hodí

komínová digestoř, která není zasazena do skříňky nad varnou deskou, ale je napojena na potrubí vyvedené mimo kuchyň, například do komínu či větrací šachty.

Dalším řešením pro prostorné kuchyně je ostrůvkový odsavač, což je praktický a moderní prvek a je také velmi výkonný.

2. Plánujte umístění digestoře již v projektu

Na začátku je také dobré si rozmyslet, z jakých typů můžeme vybírat. Existují dva typy digestoří:

  • odtahové
  • recirkulační

 

Nejlepším řešením bývá většinou odtahová digestoř, kdy se vzduch spolu se zápachem a vlhkostí odvádí ven z místnosti. Na odvod vzduchu je ideální použít rovné potrubí o délce maximálně 3 m. Záhyby v potrubí snižují jeho účinnost a také zde vznikají turbulence, což zapříčiní značnou hlučnost. 

Pozor: Zkontrolujte si, zda je digestoř vybavena zpětnými klapkami. Pokud to tak není, je dobré si je přikoupit, protože vám pak bude z kuchyně utíkat ven teplo!

U recirkulačních digestoří vzduch prochází filtry s aktivním uhlím a je odváděn zpět do místnosti. U této varianty je ovšem nutností tyto filtry vyměňovat, pokud nechcete, aby se po místnosti šířil zápach.

3. Mějte na paměti výkon a hlučnost

Samozřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů je výkon, který se udává v m3/hod., což značí hodnotu objemu vzduchu, jenž je digestoř schopna odsát za hodinu.

Pokud chcete zjistit výkon, který má mít konkrétní odsavač par, je možné jej vypočítat z tohoto příkladu:

Příklad: 3 (šířka) × 3,5 (délka) × 2,7 (výška stropu) × 10 (počet výměn za hodinu) = 283,5 m³/h - což je potřebný minimální výkon odsavače par, který si budete pořizovat. 

Čím je větší vaše kuchyně, tím by měl být také vyšší výkon digestoře, která by měla během hodiny vyměnit vzduch 10 – 16 krát.

Dalším parametrem je hlučnost. Zpravidla platí, že čím výkonnější digestoř je, tím je hlučnější. Hluk, který vydává, by neměl přesahovat 60 decibelů při maximálním výkonu.

4. Umístění a šířka jsou kámen úrazu

Zásadní je vzdálenost digestoře od varné desky. U plynové desky se doporučuje 75 cm, u elektrické 65 cm. Minimální výška je 45 cm a u plynové 60 cm.

Šířku odsavače také není radno podceňovat. Varná deska by měla být zpravidla menší nebo stejně velká jako digestoř.

Nejčastějším řešením bývají odsavače se šířkou 60 nebo 90 centimetrů, které samozřejmě nepřesahují rozměry sporáku pod ní.

5. Odsavač není jen na odsávání par, ale může mít i jiné funkce

Takovou funkcí může být například osvětlení, kterým disponují především moderní digestoře.

Dalším pomocníkem je automatické odsávání, které se samo zapíná, když odsavač detekuje velké množství par. Spolu s ním je součástí digestoře také čidlo regulující sílu odsávání, které podle intenzity par vyvíjí vyšší sílu odsávání. Záležitostí moderní doby je dotykové ovládání nebo dálkové ovládání. Digestoř tak budete moci ovládat dotykem nebo na dálku ovladačem.

Doufáme, že jste díky našemu článku našli digestoř podle svých představ a ujasnili jste si, jaká základní kritéria jsou pro výběr důležitá.

Podělte se s námi v komentářích o svých zkušenostech!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.